Oblasť architektúry a stavebníctva napreduje, spolu s pribúdajúcimi novými technológiami, míľovými krokmi a náš tím profesionálov – architektov, stavebných inžinierov a profesistov s nimi udržiava tempo.

Našich kolegov podporujeme v tom, aby si neustále dopĺňali informácie o najhorúcejšie trendy a novinky v našom odbore. Umožňujeme im absolvovanie školení, prednášok, či konferencií a pravidelne navštevujeme veľtrhy.

S potešením sme preto privítali možnosť tento rok opäť navštíviť medzinárodný veľtrh BAU 2023 v Mníchove, ktorý sa konal po 4 ročnej covidovej pauze.

Popredný stavebný veľtrh, ktorý sa rozprestieral v 18-tich výstavných pavilónoch, sa vrátil v plnej sile. Svoje novinky a nové trendy v stavebníctve sem prišlo predstaviť 2260 vystavovateľov zo 49 krajín. V priebehu šiestich dní sa tu s novinkami a novými trendmi oboznámilo neuveriteľných 190 000 návštevníkov, prevažne z odbornej verejnosti.

Schuco 3
Schuco 2

Naši kolegovia z MODIOR svou dvojdňovú výpravu za novými poznatkami a inšpiráciami zahájili prednáškou firmy SCHÜCO, ktorá bola tento rok našim hostiteľom.[1] 

Prezentácia nás uviedla do problematiky uhlíkovej stopy a riešeniam, ktoré prispievajú k jej minimalizácii. Cieľom vývoja v oblasti stavebníctva je dosiahnuť klimatickú neutralitu stavby vo všetkých jej fázach, počnúc návrhom, cez výstavbu a prevádzku budovy až po recykláciu.

Jedným z takýchto riešení, ktoré bolo súčasťou expozície, je napríklad moderná zelená fasáda Schüco AF UDC 80 Green Façade. Táto dynamická modulová fasáda umožňujúca veľkú variabilitu pri návrhu štruktúry fasády so živou zeleňou, sa vyznačuje moderným vzhľadom a má veľký potenciál využitia v oblastiach s vysokou koncentráciou zastavanosti.


Zvyšok dňa bol venovaný prehliadke výstavných pavilónov so stánkami firiem z celého sveta, ktoré zahŕňali všetko, čo súvisí so stavebníctvom – stavebné materiály, konštrukčné prvky a systémy, stavebné technológie, či stavebné mechanizmy. Získali sme tak komplexný obraz o aktuálnych trendoch a smerovaní stavebníctva, ako aj množstvo nových kontaktov, ktoré sú teraz prínosom pre našu prácu.


toto by som tam dala, lebo je to zjavne a zapada to do kontextu članku.

Schuco 1

Počas cesty na veľtrh do Mníchova sme si nenechali ujsť príležitosť navštíviť Hangar 7 na salzburskom letisku, ktorý svojou jedinečnou architektúrou patrí medzi dominanty Salzburgu. Voľne prístupné priestory zapĺňali lietadlá letcov Flying Bulls či zbierka áut F1.